نحوه یافتن شماره ثبتهای تکراری

از NOSA Wiki
پرش به ناوبری پرش به جستجو

گاهی از اوقات به اشتباه توسط کتابداران شماره ثبت های تکراری در داخل یک رکورد بین نسخه‌ها یا بین رکودهای مختلف در نرم‌فزار سیمرغ ثبت می‌شود برای شناسایی این شماره ثبت‌های تکراری دو روش وجود دارد:

شناسایی شماره ثبت‌های تکراری بین رکوردها

این فرآیند شامل دو مرحله شناسایی و اصلاح است:

شناسایی

پس از اتصال در نرم‌افزار سيمرغ، پایگاه مورد نظر (به عنوان مثال کتاب فارسی) را انتخاب کرده و سپس از منو، واژه نامه را انتخاب کنید.

- مدخل جستجو را شماره ثبت انتخاب کنید.

- نوع را نیز فقط شناسه ها انتخاب کنید.

- گزینه تعداد یافته های هر عبارت بازنمایی شود را انتخاب کنید.

حال تمام شماره ثبتهایی که تعداد آنها بیش از یک نشان داده می شود تکراری اند.


واژه‌نامه


با دوبار کلیک روی شماره ثبت موردنظر رکوردهایی که شامل این شماره ثبت تکراری هست نشان داده می‌شوداین رکوردها را می توانید با استفاده از امکان انتقال به فایل اصلاح که در ادامه توضیح داده می‌شود به یک فایل اصلاح منتقل و اصلاح کنید.


نمایش خلاصه رکورد


اصلاح

برای امکان اصلاح این رکوردها،در قسمت فایل اصلاح روی گزینهSim0600000.jpg کلیک کنید و یک فایل اصلاح ایجاد کنید و سپس آن را باز کنید.


ایجاد فایل اصلاح


حال این فایل اصلاح آماده فراخوانی رکوردهای مورد نظر شماست.گزینه فراخوانی را انتخاب کنید و از لیست انواع فراخوانی، فراخوانی مستقیم از فایل اصلی را انتخاب کنید و سپس روی گزینه Simgen1001.jpg کلیک کنید.


فراخوانی


در این مرحله می‌توانید عملیات شناسایی شماره ثبتهای تکراری (توضیح داده شده در بالا ) را انجام دهید و رکوردهای مشکل دار را به داخل این فایل فراخوانی و اصلاح کنید.شماره رکوردها را وارد کنید و سپس روی گزینه Simgen1001.jpg کلیک کنید.


محدوده رکورد


آگاهی

رکورهای موردنظر فراخوانی گردید، می‌توانید با دبل کلیک کردن روی هر کدام از رکوردها شماره ثبت را اصلاح کنید و سپس گزینهSim0800105.jpg را انتخاب کنید تا تغییرات در پایگاه اصلی اعمال شود.


فایل اصلاح

شناسایی شماره ثبت‌های تکراری درون هر رکورد در نسخه‌ها و جلدهای مختلف

تنها راه کنترل شماره ثبت‌های تکراری درون هر رکورد فقط و فقط در سیستم امانات می‌باشد. در نرم‌افزار مرورگر امانات با استفاده از امکان کنترل اطلاعات رکوردهای پایگاه تمامی این موارد مشخص خواهد شد.

کلاینت امانت را باز کنید و از طریق منوی اتصال به سرورهای سیمرغ گزینه انتقال رکورها از پایگاه اطلاعات به سیستم امانات را انتخاب کنید.


انتقال رکوردها از پایگاه اطلاعات به سیستم امانات


گزینه Sim0710042.jpgکنترل اطلاعات رکودهای پایگاه را بزنید.

پس از انتخاب پایگاه مورد نظر و تعیین محدوده رکورد شروع و خاتمه گزینه آغاز عملیات را انتخاب کنید.


کنترل رکوردها در پایگاه‌های اطلاعات سیمرغ قبل از انتقال به سیستم امانات


در پنجره باز شده می‌توان تعداد خطاها را مشاهده کنید:


کنترل رکوردها در پایگاه‌های اطلاعات سیمرغ قبل از انتقال به سیستم امانات


پس از تصویب می‌توان لیست خطاها را مشاهده نمود و چاپ گرفت.

لیست خطاها