اتصال (میزبان)

از NOSA Wiki
پرش به ناوبری پرش به جستجو


تعریف مراکز اطلاع‌رسانی

در نرم‌افزار سیمرغ به کتابخانه‌ها، سازمان‌ها و موسسات اطلاع‌رساني مراکز اطلاع‌رسانی گفته مي‌شوند. به عنوان مثال کتابخانه مرکزي دانشگاه تربیت مدرس، کتابخانه مرکزي آستان قدس رضوی نمونه‌های از یک مرکز اطلاع‌رسانی می‌باشند.

تعریف میزبان

منظور از میزبان، همان آدرس مربوط به سرويس وب سيمرغ در مراکز اطلاع‌رساني است. به عبارت ديگر مراکز اطلاع‌رساني که سرويس وب سيمرغ را نصب و راه‌اندازي کرده‌اند، هرکدام دارای یک آدرس ميزبان قابل دسترسي در اينترنت مي‌باشند. برای اتصال به میزبان سیمرغ، مطابق شکل زیر آدرس میزبان مربوطه را وارد نمایید.


منوی میزبان


اتصال به مراکز اختصاصی میزبان

منظور از مرکز اختصاصی، سرور سیمرغی است که در شبکه محلی مرکز نصب شده‌است. هر مرکز اطلاع‌رسانی مجهز به سیمرغ، معمولا دارای یک مرکز اختصاصی است که پایگاه‌های اطلاعاتی همان مرکز را مدیریت و اطلاع‌رسانی می‌نماید. بدیهی است که برای وارد شدن به پایگاه‌های خاص یک سازمان باید به مرکز اختصاصی آن سازمان متصل شوید.


منوی میزبان


برای اتصال فقط به مراکز اختصاصی میزبان پس از اجرای برنامه، در صفحه‌ی میزبان مطابق شکل ذیل، آدرس میزبان را وارد کرده سپس نام عضو و کلمه عبور مختص خود را در اين قسمت وارد نمایید.


منوی اتصال


  • کاربرد گزینه کلمه عبور براى استفاده‌هاي بعدى ذخيره گردد

در حالت پيش‌فرض اين گزينه انتخاب نشده است و براي هر بار اتصال و استفاده از مراکز مجهز به سيمرغ بايد نام عضو و کلمه عبور خود را وارد کنید. حال اگر می‌خواهيد نام عضو و کلمه عبور خود را يک‌بار وارد نموده و در اتصال‌هاي بعدي از آن استفاده نماييد، بايد این گزينه انتخاب شود.


منوی اتصال


حال با انتخاب گزینه اتصال فقط به مراکز اختصاصی وارد پنجره‌ای می‌شوید که بر اساس نیاز و نوع فعالیتی که می‌خواهید انجام دهید از منوهای بالا، وارد قسمت مورد نظر خود گردید.


منوی اتصال

اتصال به تمام مراکز اطلاع‌رسانی

منظور از تمام مراکز اطلاع‌رسانی ، مراکزی است که مجهز به نرم‌افزار سیمرغ بوده و در شبکه‌ی اینترنت قابل دسترسی ‌می‌باشند. با انتخاب این گزینه می‌توانید علاوه بر مرکز خود به تمام مراکز اطلاع‌رسانی فعال دسترسی داشته باشید.


برای اتصال به تمام مراکز اطلاع‌رسانی نیازی به وارد کردن نام کاربر وکلمه‌ی عبور نمی‌باشد و فقط کافی است مطابق شکل زیر گزینه‌ی اتصال به تمام مراکز اطلاع‌رسانی را انتخاب نمایید.


منوی میزبان


با انتخاب این گزینه مطابق شکل زیر شما وارد صفحه‌ی اتصال شده و لیست مراکز موجود فعال در ستون مراکز اطلاع‌رسانی موجود و همچنین مرکز اختصاصی خود را می‌بینید.


منوی اتصال


حال با استفاده از گزینه اتصال و یا گزینه‌ی اتصال عمومی صفحه‌ی محاوره‌ی زیر را خواهید دید. با زدن دکمه‌ی تصویب به يک يا چند مرکز اطلاع‌رساني متصل شويد.


منوی اتصال


نکته: در تمام مراکز مجهز به سیمرغ یک کاربر با نام guest وجود دارد که تنها اختیار جستجو را دارد و نیازی به وارد کردن کلمه‌ی عبور نمی‌باشد.


همانطور که در پنجره‌ی زیر می‌بینید با اين کار نام آن مرکز يا مراکز در فهرست مراکز اطلاع‌رسانی متصل قرار گرفته و در دسترس شما قرار مي‌گيرد.


منوی اتصال

مفهوم مراکز اطلاع‌رسانی موجود

در اين قسمت از صفحه اتصال، ليست تمام مراکز اطلاع‌رساني فعال در اينترنت به اضافه‌ی مرکز اطلاع‌رساني اختصاصي ميزبان، به نمايش در مي‌آيد.


منوی اتصال

مفهوم مراکز اطلاع‌رسانی متصل

مراکز اطلاع‌رسانی متصل به مراکزی گفته می‌شود که کاربر با کلیک کردن بر روی تکمه اتصال به آنها متصل شده‌است. در این حالت کاربر می‌تواند در این مراکز به جستجو و یا پردازش‌های دیگر بپردازد.


منوی اتصال

کاربرد اتصال عمومی

با اتصال عمومی کاربر می‌تواند یکجا و به شکل مهمان ( guest) به تمام مراکز اطلاع‌رسانی مجهز به سیمرغ و فعال متصل شود و در این مراکز به جستجو بپردازد.


منوی اتصال

کاربرد کليدهاي تعيين اولويت

استفاده‌کننده مي‌تواند با استفاده از تکمه‌هاي اولويت، ترتيب قرار گرفتن مراکز اطلاع‌رساني متصل در فهرست مربوطه خود را تعيين نماید.


منوی اتصال


کاربر براي بالابردن اولويت هر مرکز اطلاع‌رساني، بايد مکان‌نما را در فهرست "مراکز اطلاع‌رساني متصل" بر روي مرکز موردنظر قرار داده و تکمه مشخص شده در شکل زیر را فشار دهد. در اين حالت نام آن مرکز اطلاع‌رساني در اين فهرست به يک سطر بالاتر منتقل خواهد شد.


منوی اتصال


همچنين کاربر در صورت لزوم مي‌تواند براي پائين‌آوردن اولويت هر يک از مرکز اطلاع‌رساني متصل، مکان‌نما را در فهرست "مراکز اطلاع‌رساني متصل" بر روي مرکز موردنظر قرار داده و تکمه مشخص شده در شکل زیر را فشار دهد. در اين صورت نام آن مرکز اطلاع‌رساني در اين فهرست به يک سطر پائين‌تر منتقل خواهد شد.


منوی اتصال


لازم به توضيح است که ترتيب قرارگرفتن مراکز اطلاع‌رساني متصل در اين فهرست، در نمايش اطلاعات بازيابي شده از اين مراکز موثر خواهد بود. به اين معني که نتايج بازيابي شده به ترتيب مراکز موجود در ليست مراکز اطلاع رساني متصل، نمايش داده خواهد شد.

تغيير کاربر

هرگاه بخواهيد نوع دسترسي و اختيارات خود را در يک مرکز اطلاع رساني تغيير دهيد بايد با "نام" و "کلمه عبور" ديگري به آن مرکز متصل شويد. براي اين کار، بايد مکان‌نما را بر روي مرکز اطلاع‌رساني مورد‌نظر در پنجره "مراکز اطلاع‌رساني متصل" قرار داده و تکمه "تغيير کاربر" را فشار دهد.


منوی اتصال


در اين حالت پنجره‌اي باز شده و "نام عضو" و "کلمه عبور" جديد براي اتصال به آن مرکز اطلاع‌رساني را سئوال مي‌کند. نام و کلمه عبور مورد نظر خود را وارد نموده و در انتها کليد تصويب را فشار دهيد.


منوی اتصال

قطع اتصال

چنانچه بخواهید از برنامه سیمرغ خارج شوید با انتخاب گزینه‌ی خروج در منوی بالای صفحه و تایید پیام ظاهر شده از برنامه خارج می‌شوید.


Sim0100011.png


اگر مي خواهيد به هر دليل اتصال خود را با يکي از مراکز اطلاع‌رساني متصل، قطع نماييد، بايد در پنجره اتصال مکان‌نما را در قسمت "مراکز اطلاع‌رساني متصل" بر روي نام آن مرکز قرار داده و تکمه "قطع اتصال" را فشار دهيد.


Sim0100016.png


بدين ترتيب پنجره‌اي باز شده و کاربر با تائيد محاوره موجود در آن، از مرکز اطلاع‌رساني موردنظر قطع اتصال مي‌نمايد. لازم به ذکر است که با قطع اتصال از يک مرکز اطلاع‌رساني، نام آن مرکز بصورت خودکار از فهرست "مراکز اطلاع‌رساني متصل " حذف شده و به فهرست "مراکز اطلاع‌رساني موجود " اضافه مي‌شود.


منوی اتصال