فايل تدوين

از NOSA Wiki
پرش به ناوبری پرش به جستجو


تعریف و کاربرد فایل تدوین

فایل تدوین، محلی موقت برای رکوردهای جدید می‌باشد، که پس از تکمیل و کنترل اطلاعات، نهایتا به انتهای فایل اصلی افزوده خواهد شد. هر كاربر مي‌تواند يك يا چند فايل تدوين به نامهاي دلخواه ايجاد كرده و در آنها به ورود و يا اصلاح اطلاعات بپردازد. يك فايل تدوين در واقع يك فايل موقت است و در مرحله اعمال به فايل اصلي، از محيط تدوين حذف شده و به فايل اصلي منتقل مي‌شود.

ورود به فایل تدوین

در پنجره‌ی اتصال مطابق شکل زیر باید بر روی تکمه‌ی انتخاب پایگاه کلیک کنید.


اتصال


سپس وارد پنجره‌ی زیر شده که بر حسب نوع سند، ابتدا باید پایگاه مورد نظر را انتخاب نمایید، سپس بر روی تکمه‌ی Sim0400004.png کلیک کنید.


انتخاب پایگاه


در پنجره‌ی جدید از نوار بالا، تکمه‌ی مشخص شده را کلیک کنید و وارد محیط فایلهای تدوین شوید.


Sim0400005.png


شکل زیر محیط فایل تدوین را نشان می‌دهد.


فایل تدوین

كليدها و ابزارهاي فايلهاي تدوين

در شکل زیر ستون‌های شماره ، نام فایل تدوین و وضعیت را می‌بینید.


فایل تدوین


  • شماره : تعداد فایل‌های تدوین ساخته شده را نشان می‌دهد.
  • نام فایل تدوین: عنوانی که به فایل تدوین می‌دهید را نشان می‌دهد.
  • وضعیت : پس از اينكه يك فايل تدوين توسط كاربري باز مي‌شود، اين فايل قفل شده و کاربران دیگر امكان دسترسي به آن فايل را نخواهند داشت. براي اطلاع از باز يا بسته بودن فايلهاي تدوين، در فهرست فايلها، ستوني به نام وضعیت وجود دارد.

که یکی از دو حالت زیر را دارد:

  • غیر فعال : فايل تدويني كه در اين وضعيت قرار دارد مورد استفاده هيچ يك از كاربران نيست و مي‌توانيد آن را باز كنيد.
  • در حال اصلاح: يعني كاربري در حال استفاده از اين فايل است و استفاده از آن فايل تدوين براي كاربران ديگر مقدور نيست.


ایجاد

با استفاده از این تكمه مي‌توانيد يك فايل تدوين جديد بسازيد. بر روی تكمه Sim0400001.png کلیک کنید تا پنجره‌ی زیر باز شود.


فایل تدوین


پس از تعيين يك نام دلخواه و تنظیم موارد دیگر تکمه‌یSim0400008.png را کلیک کنید تا فایل تدوین مورد نظر ایجاد شود.

حذف

با استفاده از تکمه‌ی Sim0400009.png می‌توانید يك فايل تدوين را حذف كنيد. براي حذف يك فايل تدوين موجود، بايد ابتدا مكان نما را بر روي فايل موردنظر ببريد، سپس بر روی تمکه‌یSim0400009.png کلیک کنید و مطابق شکل زیر پیام ظاهر شده را تایید نمایید.


فایل تدوین

آزادسازی

چنانچه به علت قطعی برق و خروج نامناسب رایانه از شبکه فایل تدوینی از حالت قفل خارج نشده و در وضعیت در حال اصلاح باقی بماند نمی‌توانید وارد فایل مورد نظر بشوید با پیام زیر مواجه می‌گردید.


فایل تدوین


در این حالت از تکمه‌ی آزادسازی استفاده می‌شود. مطابق شکل زیر بر روی تکمه‌ی Sim0400013.png کلیک کرده و پس از اطمینان تکمه‌ی Sim0400014.png را کلیک کنید تا فایل آزاد شود.


فایل تدوین


اصلاح نام

با استفاده از تكمه‌ی Sim0400017.png مي‌توانيد نام فايل تدوين را تغيير دهيد. با قراردادن مكان نما بر روي فايل تدوين موردنظر و با کلیک بر تكمه‌ی اصلاح نام پنجره زیر باز شده و مي‌توانيد نام دلخواه خود را به فايل اختصاص دهيد.


فایل تدوین


اصلاح رکوردهای فایل

مطابق شکل زیر با کلیک روی تكمه‌ی Sim0400018.png وارد فايل تدوين مي‌شويد.


فایل تدوین


و فهرست ركوردهاي داخل فايل در دسترس شما قرار مي‌گيرد. در اين حالت مي‌توانيد عملياتي از قبيل ورود اطلاعات، اصلاح اطلاعات، گزارشگيري و ... را انجام دهيد.


فایل تدوین

اصلاح سطح دستیابی

براي تعيين سطح دستيابي براي يك فايل تدوين، نشانگر را روي فايل مورد نظر ببريد و سپس تکمه‌ی Sim0400021.png را کلیک کنید. در پنجره‌ی تغيير سطح دستيابى يک فايل تدوين سه سطح برای دستیابی به فایل تدوین آمده‌است.


فایل تدوین


  1. عمومي: در اين سطح فايل تدوين براي تمام كاربران قابل استفاده و دسترسي است.
  2. مسئول سرور: در اين سطح فايل تدوين تنها توسط مسئول سرور سيمرغ مي تواند باز و اصلاح شود.
  3. استفاده كننده خاص: در اين حالت فايل تدوين به يك كاربر خاص اختصاص مي‌يابد و تنها همين كاربر مي‌تواند آن را باز كرده و استفاده كند.

از ميان سه سطح دسترسي يكي را انتخاب كنيد و در نهايت تكمه‌ی Sim0400008.png را کلیک کنید.

مرتب سازی

با کلیک روی تکمه‌ی Sim0400023.png مي‌توانيد ركوردهاي موجود در يك فايل را مرتب كنيد. ابتدا فایل تدوین را انتخاب کرده سپس با کلیک روی این تکمه، پنجره‌ی زیر باز می‌شود.


فایل تدوین


گزينه هاى پنجره‌ی انواع مرتب سازى به شرح زير مى‌باشد:

  1. مرتب سازى با روشهاى از پيش تعيين شده:در اين پنجره سعي شده حداكثر موارد لازم براي مرتب سازي ركوردها، تعريف و گنجانده شود. به عبارت ديگر روشهايي كه بطور معمول و مكرر استفاده مي‌شوند در اين پنجره ديده مي‌شود.


فایل تدوین


حال مي‌توانيد نشانگر را روي روش مورد نظر خود ببريد و سپس تکمه‌ی Sim0400008.png را کلیک کنید تا مرتب سازي فايل انجام گردد.


فایل تدوین


  1. مرتب سازى عمومى: اگر روش مرتب سازي مورد نظر شما در روشهاي از پيش تعريف شده وجود ندارد، مي‌توانيد از اين امکان براي تعريف روش مرتب سازي دلخواه خود استفاده کنيد.


فایل تدوین


تعريف روش مرتب سازي عمومي در پنجره محاوره‌اي زير انجام مي‌شود.


فایل تدوین


فايل فرمت استخراج

در هر پايگاه اطلاعاتي فايلي وجود دارد که نحوه استخراج عبارات براي مرتب سازي در اين فايل نوشته و ذخيره شده‌است. در اين فايل که عموما" SORT.SFF نام دارد، نحوه استخراج عبارت هاي فيلدهاي مختلف با استفاده از يک زبان برنامه نويسي بخصوص در يک سري فرمت ها نوشته شده و به همين علت فايل فرمت ناميده مي‌شود.اولين گام براي تعريف يک روش مرتب سازي اين است که فايل فرمت را،انتخاب کنيد. اين کار در فهرست انتخابي زير انجام مي‌شود:


فایل تدوین


Sim0400031.png با اين تکمه مي‌توانيد يک سطر جديد در جدول تعريف مشخصات روش مرتب سازي ايجاد کنيد. به طور مثال می‌خواهید کتابها را بر اساس فروست مرتب‌سازی کنید. مطابق شکل زیر پس از کلیک روی Sim0400031.png در فرمت استخراج عبارت فرمت فروست را پیدا کرده


فایل تدوین


سپس بر روی تکمه‌ی Sim0400008.png کلیک کنید تا فرمت مورد نظر را طبق شکل زیر در ستون فرمت استخراج عبارت مشاهده کنید.


فایل تدوین


Sim0400032.png با اين تکمه مي‌توانيد يک سطح مرتب سازي را تغيير دهيد يا اصلاح کنيد. با قراردادن مکان‌نما برروي هر يک از سطرهاي جدول تعريف مشخصات روش مرتب سازي و کلیک روی تکمه Sim0400032.png، مي‌توانيد آن سطح مرتب‌سازي را اصلاح کنيد.

Sim0400033.pngاگر مي‌خواهيد يک سطح مرتب سازي را حذف کنيد، کافي است مکان نما را روي آن سطر برده و تکمه‌ی Sim0400033.png را کلیک کنید.