فايل اصلاح

از NOSA Wiki
پرش به ناوبری پرش به جستجو


تعریف و کاربرد فایل اصلاح

اصلاح ركوردهاي فايل اصلي در سيمرغ به دو روش صورت مي گيرد:

 1. ) اصلاح مستقيم: در اين روش ابتدا مطابق شکل زیر وارد پایگاه مورد نظر شده


انتخاب پایگاه


سپس بر روی اصلاح مستقیم کلیک کرده و با انتخاب ركورد مورد نظر مي‌توانيد كاربرگ ورود اطلاعات را باز كرده و اصلاحات را انجام دهيد.


انتخاب پایگاه


2) فایل اصلاح: ابتدا ركوردهاي مورد نظر براي اصلاح، به يك فايل فراخواني شده و پس از اصلاحات لازم و كنترل صحت اطلاعات، در مرحله دوم به فايل اصلي انتقال داده مي‌شود. بنابراين فايلهاي ياد شده از آنجايي كه واسطه‌اي براي اصلاح ركوردهاي فايل اصلي هستند، فايلهاي اصلاح ناميده مي‌شوند.

ورود به فایل اصلاح

در پنجره‌ی اتصال مطابق شکل زیر باید بر روی تکمه‌ی انتخاب پایگاه کلیک کنید.


اتصال


سپس وارد پنجره‌ی زیر شده که بر حسب نوع سند، ابتدا باید پایگاه مورد نظر را انتخاب نمایید، سپس بر روی تکمه‌ی Sim0400004.png کلیک کنید.


انتخاب پایگاه


در پنجره‌ی جدید از نوار بالا، تکمه‌ی مشخص شده را کلیک کرده و وارد محیط فایلهای اصلاح شوید. شکل زیر محیط فایل اصلاح را نشان می‌دهد.


فایل اصلاح

كليدها و ابزارهاي فايلهاي اصلاح

در شکل زیر ستون‌های شماره ، نام فایل اصلاح و وضعیت را می‌بینید.


فایل اصلاح


 • شماره : تعداد فایل‌های اصلاح ساخته شده را نشان می‌دهد.
 • نام فایل اصلاح: عنوانی که به فایل اصلاح می‌دهید را نشان می‌دهد.
 • وضعیت : پس از اينكه يك فايل اصلاح توسط كاربري باز مي‌شود، اين فايل قفل شده و کاربران دیگر امكان دسترسي به آن فايل را نخواهند داشت. براي اطلاع از باز يا بسته بودن فايلهاي اصلاح، در فهرست فايلها، ستوني به نام وضعیت وجود دارد.

که یکی از دو حالت زیر را دارد:

 • غیر فعال : فايل اصلاح كه در اين وضعيت قرار دارد مورد استفاده هيچ يك از كاربران نيست و مي‌توانيد آن را باز كنيد.
 • در حال اصلاح: يعني كاربري در حال استفاده از اين فايل است و استفاده از آن فايل اصلاح براي كاربران ديگر مقدور نيست.


ایجاد

با استفاده از این تكمه مي‌توانيد يك فايل اصلاح جديد بسازيد. بر روی تكمه Sim0400001.png کلیک کرده تا پنجره‌ی زیر باز شود.


فایل اصلاح


پس از تعيين يك نام دلخواه و تنظیم موارد دیگر تکمه‌یSim0400008.png را کلیک کنید تا فایل اصلاح مورد نظر ایجاد شود.

حذف

با استفاده از تکمه‌ی Sim0400009.png می‌توانید يك فايل اصلاح را حذف كنيد. براي حذف يك فايل اصلاح موجود، بايد ابتدا مكان نما را بر روي فايل موردنظر ببريد، سپس بر روی تمکه‌یSim0400009.png کیک کنید و مطابق شکل زیر پیام ظاهر شده را تایید کنید.


فایل اصلاح


آزادسازی

چنانچه به علت قطعی برق و خروج نامناسب رایانه از شبکه فایل اصلاحی از حالت قفل خارج نشده و در وضعیت در حال اصلاح باقی بماند نمی‌توانید وارد فایل مورد نظر بشوید و با پیام زیر مواجه می‌گردید.


فایل اصلاح


در این حالت از تکمه‌ی آزادسازی استفاده می‌شود. مطابق شکل زیر بر روی تکمه‌ی Sim0400013.png کلیک کرده و پس از اطمینان تکمه‌ی Sim0400014.png را کلیک کنید تا فایل آزاد شود.

اصلاح نام

با استفاده از تكمه‌ی Sim0400017.png مي‌توانيد نام فايل اصلاح را تغيير دهيد. با قراردادن مكان نما بر روي فايل اصلاح موردنظر و کلیک بر تكمه‌ی اصلاح نام پنجره زیر باز شده و مي‌توانيد نام دلخواه خود را به فايل اختصاص دهيد.


فایل اصلاح


اصلاح رکوردهای فایل

مطابق شکل زیر با کلیک بر تكمه‌ی Sim0400018.png وارد فايل اصلاح مي‌شويد. و فهرست ركوردهاي داخل فايل در دسترس شما قرار مي‌گيرد. در اين حالت مي‌توانيد عملياتي از قبيل ورود اطلاعات، اصلاح اطلاعات، گزارشگيري و ... را انجام دهيد.


فایل اصلاح


اصلاح سطح دستیابی

براي تعيين سطح دستيابي براي يك فايل اصلاح، نشانگر را روي فايل مورد نظر ببريد و سپس تکمه‌ی Sim0400021.png را کیک کنید. در پنجره‌ی تغيير سطح دستيابى يک فايل اصلاح سه سطح برای دستیابی به فایل اصلاح آمده‌است.


فایل اصلاح


 1. )عمومي: در اين سطح فايل اصلاح براي تمام كاربران قابل استفاده و دسترسي است.
 2. )مسئول سرور: در اين سطح فايل اصلاح تنها توسط مسئول سرور سيمرغ مي‌تواند باز و اصلاح شود.
 3. )استفاده كننده خاص: در اين حالت فايل اصلاح به يك كاربر خاص اختصاص مي‌يابد و تنها همين كاربر مي‌تواند آن را باز كرده و استفاده كند.

از ميان سه سطح دسترسي يكي را انتخاب كنيد و در نهايت تكمه‌ی Sim0400008.png را کلیک کنید.

مرتب سازی

با کلیک بر تکمه‌ی Sim0400023.png مي‌توانيد ركوردهاي موجود در يك فايل را مرتب كنيد. ابتدا فایل اصلاح را انتخاب کرده سپس با کلیک کردن بر روی این تکمه، پنجره‌ی زیر باز می‌شود.


فایل اصلاح


گزينه هاى پنجره‌ی انواع مرتب سازى به شرح زير مى‌باشد:

 1. )مرتب سازى با روشهاى از پيش تعيين شده:در اين پنجره سعي شده حداكثر موارد لازم براي مرتب سازي ركوردها، تعريف و گنجانده شود. به عبارت ديگر روشهايي كه بطور معمول و مكرر استفاده مي‌شوند در اين پنجره ديده مي‌شود.


فایل اصلاح


حال مي‌توانيد نشانگر را روي روش مورد نظر خود ببريد و سپس تکمه‌ی Sim0400008.png را کلیک کنید تا مرتب سازي فايل انجام گردد.


فایل اصلاح


 1. )مرتب سازى عمومى: اگر روش مرتب سازي مورد نظر شما در روشهاي از پيش تعريف شده وجود ندارد، مي‌توانيد از اين امکان براي تعريف روش مرتب سازي دلخواه خود استفاده کنيد.


فایل اصلاح


تعريف روش مرتب سازي عمومي در پنجره محاوره‌اي زير انجام مي‌شود.


فایل اصلاح


فايل فرمت استخراج

در هر پايگاه اطلاعاتي فايلي وجود دارد که نحوه استخراج عبارات براي مرتب سازي در اين فايل نوشته و ذخيره شده‌است. در اين فايل که عموما" SORT.SFF نام دارد، نحوه استخراج عبارت هاي فيلدهاي مختلف با استفاده از يک زبان برنامه نويسي بخصوص در يک سري فرمت ها نوشته شده و به همين علت فايل فرمت ناميده مي‌شود.اولين گام براي تعريف يک روش مرتب سازي اين است که فايل فرمت را،انتخاب کنيد. اين کار در فهرست انتخابي زير انجام مي‌شود:


فایل اصلاح


Sim0400031.png با اين تکمه مي‌توانيد يک سطر جديد در جدول تعريف مشخصات روش مرتب سازي ايجاد کنيد. به طور مثال می‌خواهید کتابها را بر اساس فروست مرتب‌سازی کنید. مطابق شکل زیر پس از کلیک بر روی Sim0400031.png در فرمت استخراج عبارت فرمت فروست را پیدا کرده


فایل اصلاح


سپس بر روی تکمه‌ی Sim0400008.png کلیک کنید تا فرمت مورد نظر را طبق شکل زیر در ستون فرمت استخراج عبارت مشاهده کنید.


فایل اصلاح


Sim0400032.png با اين تکمه مي‌توانيد يک سطح مرتب سازي را تغيير دهيد يا اصلاح کنيد. با قراردادن مکان‌نما برروي هر يک از سطرهاي جدول تعريف مشخصات روش مرتب سازي و کلیک بر تکمه Sim0400032.png، مي‌توانيد آن سطح مرتب‌سازي را اصلاح کنيد.

Sim0400033.pngاگر مي‌خواهيد يک سطح مرتب سازي را حذف کنيد، کافي است مکان نما را روي آن سطر برده و تکمه‌ی Sim0400033.png را کلیک کنید.