چاپ برچسب بارکد و لیبل عطف کتاب در امانات: تفاوت بین نسخه‌ها

از NOSA Wiki
پرش به: ناوبری، جستجو
 
(۳ نسخهٔ میانیِ همین کاربر نمایش داده نشده است)
سطر ۷۵: سطر ۷۵:
 
'''تعداد چاپ:'''  
 
'''تعداد چاپ:'''  
 
اگر به هر دليلی می‌خواهید براي هر نسخه بيش از يک برچسب چاپ شود، کافی است تا تعداد دلخواه را در اين قسمت وارد نمایید. استفاده از اين امکان برای لیبل عطف، بيشتر براي کتابهايي است که پوشش (Cover) دارند و کتابدار لازم می‌داند تا يک برچسب را روي پوشش و برچسب دوم را روي خود کتاب بچسباند.
 
اگر به هر دليلی می‌خواهید براي هر نسخه بيش از يک برچسب چاپ شود، کافی است تا تعداد دلخواه را در اين قسمت وارد نمایید. استفاده از اين امکان برای لیبل عطف، بيشتر براي کتابهايي است که پوشش (Cover) دارند و کتابدار لازم می‌داند تا يک برچسب را روي پوشش و برچسب دوم را روي خود کتاب بچسباند.
 +
 
در زبانه '''تنظیمات''' قادر خواهید بود '''نام چاپگر'''، '''محدوده چاپ''' و '''فرم گزارش چاپی''' را مشخص نمایید.
 
در زبانه '''تنظیمات''' قادر خواهید بود '''نام چاپگر'''، '''محدوده چاپ''' و '''فرم گزارش چاپی''' را مشخص نمایید.
 
    
 
    

نسخهٔ کنونی تا ‏۱۳ ژوئیهٔ ۲۰۱۹، ساعت ۱۱:۲۷

در بحث آماده‌سازی اسناد، تهيه برچسب‌هاي مختلف و چسباندن آنها بر روی سند، از کارهای جاری در هر کتابخانه می‌باشد. بسته به نوع سند و نحوه رده‌بندي آن، برچسب‌هاي خاصی طراحي گردیده است. برای مثال برچسب‌های مورد استفاده کتابها را بدلیل پرکاربرد بودن، بررسی می‌نماییم:

1) برچسب عطف: حاوي "شماره رده‌بندي کنگره یا دیویی" باضافه "شماره نسخه"، "جلد" و غیره می‌باشد که در قسمت عطف کتاب چسبانده مي‌شود.

2) برچسب‌ کارت و جیب امانت: علاوه بر اطلاعات برچسب عطف، حاوي اطلاعاتي مانند "عنوان"، "نويسنده" و "شماره ثبت" است که بر روی کارت امانت و جيب کتاب چسبانده می‌شود.

3) برچسب بارکد: حاوی "کدمیله‌ای" که شامل یک شماره خاص برای هر نسخه یا جلد از یک عنوان کتاب می‌باشد، و برای مکانیزه کردن روند امانت کتابها، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای چاپ برچسب، می‌توان از هر دو طریق اقدام نمود:

نرم‌افزار کلاینت سیمرغ: برای کسب اطلاع بیشتر از نحوه چاپ برچسب، از طریق نرم‌افزار سیمرغ، بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

چاپ برچسب عطف (کتاب) کنگره

نرم‌افزار کلاینت امانت: در ادامه روش چاپ برچسب عطف از طریق نرم‌افزار امانت توضیح داده می‌شود:

پس از اجرای نرم‌افزار کلاینت امانت، از منوی اسناد، ملاحظه اطلاعات اسناد را کلیک نمایید.


ملاحظه اطلاعات اسناد


با استفاده از امکاناتی که در پنجره شرایط اسناد وجود دارد، می‌توان تا یک سند خاص و یا دسته‌ای از اسناد، را برای نمایش در فهرست اسناد جدا نمود.

الف - زبانه محتوی: چنانچه قرار است فقط برچسب یک نسخه یا جلد خاصی از یک سند را چاپ نمایید، کافی است تا شماره ثبت ، کد میله ای و یا عنوان آن سند را در قسمت مربوطه وارد نمایید. مسلما عدم وارد نمودن آنها به منزله احضار تمامی اسناد می‌باشد. در ادامه نوع پایگاه خود را (کتاب فارسی و یا لاتین ) انتخاب نمایید.


محتوی اسناد


ب- زبانه شرایط: در این زبانه قادر خواهید بود تا بر روی تمامی فیلدهای اسناد شرط یا شرایط خاصی تعیین نمایید. با کلیک بر روی آیکونDIG0000005.png می‌توان شرط جدیدی تعریف نمود.


شرایط اسناد


فرض کنید که قرار است برای کتابهای جدیدی که از اول خرداد ماه تاکنون وارد مجموعه شده‌اند، لیبل چاپ نمایید. به همین منظور فیلد تاريخ ايجاد سند را بزرگتر یا مساوي 1396/03/01 قرار دهيد و تصويب نماييد.


تدوین یک شرط

ج- زبانه ترتیب: در منوی ترتیب قادرخواهید بود تا اسناد را براساس یکی از فیلدهای اسناد مرتب نمایید. کافی است بر روی فیلد مورد نظر کلیک نموده و با استفاده از تکمهآن فیلد را به قسمت مرتب‌سازی برحسب منتقل کنید، سپس نوع مرتب‌سازی را با استفاده از تکمه‌هایCir0202014.jpgصعودی و یاCir0202015.jpgنزولی مشخص کرده و سپس کل پنجره را تصویب نمایید.

برای مثال، قصد داریم تا برچسب‌ها بر اساس شماره بازیابی به صورت صعودی مرتب شوند.

ترتیب اسناد


مرتب سازی اسناد


در نهایت فهرست اسناد انتخابی شما همانند شکل زیر نمایش داده می‌شود. با کلیک بر روی فلش کنار آیکون چاپگرCir0202018.jpgاز منوی آبشاری چاپ، گزینه چاپ برچسب را انتخاب نمایید.


فهرست اسناد


در پنجره‌ چاپ بر چسب در زبانه محتوی اندیس برچسب در صفحه، و تعداد چاپ را مطابق توضیحات زیر مشخص نمایید:


چاپ برچسب


انديس برچسب در صفحه:

در عکس زیر نمونه‌ای از یک صفحه لیبل عطف 35تایی را ملاحظه می‌نمایید. ابعاد هر برچسب 2.5x5 سانتیمتر می‌باشد. این برچسب‌ها در 7 ستون و 5 سطر، بر روی صفحه کاغذ روغنی زرد رنگ قرار گرفته‌ و تشکیل یک ماتریس منظم 7x5 را داده‌اند. گاهی از اوقات پیش می‌آید که تعداد برچسب‌هایی که بایستی چاپ گرفته شوند از یک صفحه یا 35 برچسب، بیشتر است و مقداری از برچسب‌ها یا لیبل‌های صفحه بعدی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در نرم‌افزار سیمرغ این امکان وجود دارد تا برای صرفه‌جويي در مصرف برچسب، بتوان از بقیه برچسب‌های استفاده نشده در آن صفحه دوم، برای دفعات بعدی چاپ نیز استفاده نمود. براي مثال فرض کنيد از يک صفحه برچسب 35 تايي، تا برچسب 14 در دفعه قبلی چاپ استفاده شده است و از برچسب 15 به بعد می‌توان برای چاپ بعدی استفاده نمود. برای اين مورد خاص کافي است تا در قسمت انديس برچسب در صفحه عدد 15 وارد شود. نحوه شمارش و تعيين انديس به اين صورت است که از اولين برچسب در بالای صفحه و سمت چپ، بايد شمارش را از عدد یک شروع نمود تا به برچسب مورد نظر رسيد.


صفحه برچسبتعداد چاپ: اگر به هر دليلی می‌خواهید براي هر نسخه بيش از يک برچسب چاپ شود، کافی است تا تعداد دلخواه را در اين قسمت وارد نمایید. استفاده از اين امکان برای لیبل عطف، بيشتر براي کتابهايي است که پوشش (Cover) دارند و کتابدار لازم می‌داند تا يک برچسب را روي پوشش و برچسب دوم را روي خود کتاب بچسباند.

در زبانه تنظیمات قادر خواهید بود نام چاپگر، محدوده چاپ و فرم گزارش چاپی را مشخص نمایید.

فرم گزارش چاپی: در نرم‌افزار امانت امکان تعریف هر نوع لیبل یا برچسبی، براساس ابعاد خود برچسب و تعداد آن در یک صفحه وجود دارد. از آنجاییکه برچسب‌هایی با ابعاد مختلف برای منظورهای مختلف در بازار تولید می‌شود، برای راحتی کاربران، پرکاربردترین آنها در نرم‌افزار تعریف شده است. در این قسمت فرم گزارش را می‌بایست بسته به نوع برچسب برای چاپ انتخاب نمایید. به عنوان مثال لیبل عطف فارسی 35تایی انتخاب می‌گردد.

در صفحه پیش نمایش می‌توان نحوه چیدمان برچسب‌ها را قبل از چاپ ملاحظه نمود. در صورت اطمينان از صحت برچسب‌ها، بر روی آیکونCir0202018.jpgدر بالای صفحه کلیک نمایید تا چاپ برچسب‌ها بر روی چاپگر شروع شود. مسلما آنچه که در پيش نمايش دیده می‌شود به همان شکل برای چاپگر ارسال و در صورت استفاده از لیبل مناسب چاپ خواهد شد.


چاپ برچسب


لازم به ذکر است، در صورت اطمینان از انتخاب صحیح موارد فوق و عدم نیاز به پیش نمایش، می‌توانید بجای کلیک بر روی تکمه پیش نمایش، بر روی تکمه چاپCir0202018.jpg کلیک نمایید تا دستور چاپ بطور مستقیم برای چاپگر ارسال گردد.


پیش نمایش چاپ