ویرایش نهایی 1

از NOSA Wiki
نسخهٔ تاریخ ‏۲ مهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۸:۲۷ توسط Siavash (بحث | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو


نرم‌افزار آرشیو و نگهداری منابع دیجیتال نوسا

نرم‌افزار آرشیو و نگهداری منابع دیجیتال یکی از محصولات نوسا است. در این نرم‌افزار می‌توان انواع تصاویر، مستندات، نقشه‌ها و حتی منابع دیجیتال صوتی و تصویری را در یک یا چند پایگاه داده نگهداری، پردازش، بازیابی و بازنمایی کرد. به انواع منابع دیجیتالی که در نرم‌افزار آرشیو نگهداری می‌شوند، "مدارک آرشیو" می‌گوییم.

در یک شرکت یا سازمان استفاده‌کننده از نرم‌افزار مالی نوسا، از بین انواع منابع دیجیتال، احتمالا بیش از همه با تصاویر یا فایل‌های استاندارد حاوی مستندات (مثلا با قالب PDF) سر و کار خواهیم داشت – مثلا تصویر فاکتور خرید یا قبوض پرداختی – یا PDF حاوی متن کامل یک قرارداد. در یک سازمان می‌توانیم این مستندات را به صورت منابع دیجیتال در نرم‌افزار آرشیو نگهداری کنیم. این عمل به خودی خود ارزشمند است و امکان حفظ و دسترسی سریع (با انواع جستجو) به این مدارک را فراهم می‌کند. در ویرایش 802 سیستم مالی یکپارچه نوسا، امکان ایجاد ارتباط بین این مدارک و انواع داده‌های موجود در نرم‌افزار مالی نوسا فراهم شده است. به داده‌هایی که می‌توانند حاوی "مدارک آرشیو مربوط" باشند، "پذیرنده" می‌گوییم. خواهیم دید که انواع برگه‌ها و همچنین کالاها، دارایی‌ها و سطرهای دفتر تلفن و نشانی در نرم‌افزار مالی به عنوان پذیرنده‌ی مدارک آرشیو قابل استفاده‌اند.

همانند نرم‌افزار مالی یکپارچه نوسا، نرم‌افزار آرشیو نیز مبتنی بر فریم‌وُرک XP (محیط توسعه‌ی اختصاصی نوسا) پیاده‌سازی شده است و به همین دلیل اصول ابتدایی کار با آن بسیار شبیه نرم‌افزار مالی نوسا است؛ امکان وجود سرورهای متعدد، پایگاه‌های متعدد در هر سرور و تعریف کاربران و فرم‌ها و سایر موارد بین نرم‌افزارهای مبتنی بر فریم‌وُرک XP مشترک هستند. به جز این، در نرم‌افزار آرشیو، ارائه‌ی اطلاعات منابع به صورت مبتنی بر Web نیز میسر است. در این نحو‌ه‌ی بازنمایی، مدارک آرشیو بدون نیاز به نرم‌افزار اختصاصی Client، در یک مرورگر Web (مثلا Chrome یا Firefox) ارائه می‌شوند. خواهیم دید که در نرم‌افزار مالی از همین شیوه برای نمایش اصل مدرک آرشیو استفاده خواهیم کرد.


ارتباط نرم‌افزارهای یکپارچه مالی نوسا با نرم‌افزار آرشیو

به منظور برقراری ارتباط بین سیستم مالی نوسا و سیستم آرشیو، لازم است مراحل زیر انجام شود :


سرورهای آرشیو


یک سازمان ممکن است سرورهای آرشیو متعددی داشته باشد. بطور مثال سرورهای آرشیو مربوط به هر بخش، شعبه، محل جغرافیایی و ...

جهت برقراری ارتباط بین سیستم مالی و سیستم آرشیو، لازم است سرورهای موردنظر، یکبار در سیستم تعریف شوند.


تعریف سرورهای آرشیو


به این منظور از منوی " ملاحطه " ، زیر منوی " مدارک آرشیو " را باز نموده و " سرورهای آرشیو " را انتخاب نمایید.


زیر منوی مدارک آرشیو


پنجره " سرورهای آرشیو " به شکل زیر باز می‌شود :


زیر منوی مدارک آرشیو


جهت تعریف یک سرور آرشیو، به دو روش می‌توان اقدام نمود :


تعریف سرور با استفاده از مشخصات مدارک آرشیو
انواع محتویانواع رابطهفهرست مدارک آرشیو