نحوه ویرایش قالب‌های خاص منابع دیجیتال

از NOSA Wiki
پرش به: ناوبری، جستجو

تعریف فهرست قالب‌های خاص

جهت تدوین فهرست قالب‌های خاص لازم است تا پس از اجرای نرم‌افزار کلاینت آرشیو دیجیتال، از منوی منابع دیجیتال گزینه قالب‌های خاص منابع دیجیتال را انتخاب نمایید.


منو قالب خاص منابع دیجیتال


در پنجره فهرست قالب‌های خاص منابع دیجیتال، امکان اضافه و حذف نمودن قالب‌ها وجود دارد. همچنین می‌توان ترتیب قرارگرفتن قالب‌ها در فهرست را ویرایش نمود.


فهرست قالب خاص منابع دیجیتال


جهت اضافه نمودن یک قالب خاص جدید به فهرست بر روی آیکون افزودن کلیک نمایید.


فهرست قالب خاص منابع دیجیتال


نام قالب خاص و همچنین پسوند فایل را وارد نمایید. در ستون نام قالب عام با توجه به ساختار فایل، می‌بایست یکی از انواع متن، عکس، ماده شنیداری، ماده دیداری و فایل رایانه‌ای را انتخاب نمایید


فهرست قالب خاص منابع دیجیتال


در قسمت دریافت یا نمایش، رفتار فایل پس از دانلود تعیین می‌گردد. در صورت انتخاب گزینه نمایش مستقیم فایل پس از دانلود در محیط مرورگر اجرا گردیده و نمایش داده می شود (این امکان شامل قالب‌هایی است که قابلیت اجرا در محیط مرورگر را دارا می‌باشند مثل PDF) و در صورت انتخاب گزینه دریافت، فایل دانلود می‌گردد و سپس کاربر می‌بایست فایل را توسط نرم‌افزار مربوطه اجرا نماید.


فهرست قالب خاص منابع دیجیتال

ویرایش ترتیب قرارگیری قالب‌ها

در فهرست قالب‌های خاص می‌توان قالب‌های پراستفاده را به ابتدای فهرست انتقال داد و قالب‌هایی که فاقد استفاده می‌باشند را حذف و یا به انتهای فهرست منتقل نمود. این عمل در دسترسی سریع‌تر به قالب‌ها در حین ورود اطلاعات و همچنین جستجو، کمک خواهد نمود. ترتیب قرارگیری قالب‌ها بر مبنای کد بوده و با تغییر کد هر قالب می‌توان محل قرارگیری در فهرست را تعیین نمود.


فهرست قالب خاص منابع دیجیتال