مفهوم مخازن باز و بسته

از NOSA Wiki
پرش به: ناوبری، جستجو

کتابخانه با مخازن باز

کتابخانه با مخزن باز، کتابخانهای است که مراجعهکننده بدون هیچ گونه محدویتی وارد مخزن میشود و در بین قفسه‌ها بدنبال سند مورد نظر می گردد. مراجعه‌کننده پس از یافتن و بررسی سند، بعد از کنترل و ثبت مشخصات توسط مسئول میز امانت، مجاز خواهد بود تا آن را از مخزن خارج کرده و به امانت ببرد. در مخزن باز، بدلیل دسترسی مستقیم مراجعه‌کنندگان به اسناد، آمار تعداد سندهای مفقودی بیشتر از مخزن بسته می باشد.

کتابخانه با مخازن بسته

این نوع از کتابخانه در مقابل کتابخانه‌ با مخزن باز قرار دارد و مراجعه‌کننده اجازه ورود به مخزن و دسترسی مستقیم به اسناد را ندارد. یکی دیگر از دلایل انتخاب مخزن بسته، کمبود جا و استفاده بهینه از فضای مخزن می باشد.

فرایند مکانیزه گردش امانات نوسا در مخازن بسته

در گذشته‌ای نه چندان دور، در مخازن بسته، مراجعه کننده پس از جستجو در نرم‌افزار و یافتن سند مورد نظر، یا مشخصات آنرا بصورت دستی یادداشت ‌کرده و یا از طریق نرم‌افزار، فیش پرینت کوچکی تهیه می‌نمود و آن را به مسئول میز امانت تحویل می داد. مسئول میز امانت با کمک مشخصات داده شده، سند را از مخزن خارج کرده و پس از کنترل و ثبت مشخصات به مراجعه کننده تحویل می داد.

با توجه به مطالب فوق کاملا مشخص است که مفهوم مطالعه در محل فقط برای مخازن بسته معنا دارد، و برای مخازن باز قابل اجرا نمی باشد. دلیل این امر انجام عمل مطالعه در محل قبل و یا بعد از ثبت در سیستم است.

در سیستم گردش امانات نوسا برای مخازن بسته، نه تنها تهیه فیش پرینت وجود دارد، بلکه روش جدیدی نیز ارایه شده که یادداشت مشخصات سند و یا تهیه فیش پرینت را حذف کرده است. به عبارت دیگر تمامی مراحل جستجو، درخواست سند، ثبت امانت، درخواست از مخزن تا تحویل سند به عضو، همگی بصورت کاملا مکانیزه انجام می گردد.

  • نحوه درخواست سند:

در ابتدا عضو سند مورد نظر خود را در نرم‌افزار جستجو می نماید.


SIM0000009.PNG


سپس با انتخاب گزینه درخواست سند سند مورد نظر را درخواست می دهد.


SIM0000010.PNG


چنانچه وضعیت سند موجود و همچنین روال درخواست سند از کتابخانه به صورت چاپ برگه درخواست سند باشد، گزینه چاپ برگه درخواست سند را انتخاب می نماید و به میز امانت مراجعه می نماید، در غیر اینصورت با انتخاب گزینه درخواست سند از سیستم امانت کتاب را رزرو می نماید.


SIM0000011.PNG


برای رزرو، پس از انتخاب گزینه درخواست سند از سیستم امانت، با وارد کردن شماره عضویت و کلمه عبور سند را رزرو می نماید.


SIM0000012.PNG
SIM0000013.PNG

پس از مراجعه عضو به میز امانت، کتابدار مسئول میز در نرم‌افزار امانات، از طریق کارت رزرو عضو، پس از کنترل، تایید و ارسال درخواست سند از مخزن، سند مربوطه را به عضو امانت می دهد.


SIM0000014.PNG


در مخزن بسته، مسئول میز مخزن درخواست سند را ملاحظه نموده و پس از یافتن سند در قفسه‌ها آنرا برای میز امانت مربوطه ارسال می نماید، تا نهایتا تحویل عضو گردد.


SIM0000015.PNG