ماژولهای سیمرغ

از NOSA Wiki
پرش به: ناوبری، جستجو

ماژولهای تخصصی تولید شده در شرکت نوسا برای ارتباط و کار با نرم افزارهای اطلاع رسانی و آرشیو منابع دیجیتال نوسا طراحی و تولید شده است. این ماژولها به دسته ماژولهای سیستم جامع اطلاع رسانی سیمرغ و ماژولهای سیستم آرشیو منابع دیجیتال تقسیم می شود. علاوه بر اینها یک ماژول تنظیمات هم وجود دارد که تنظیمات اتصال به هر دو سیستم سیمرغ و آرشیو را به عهده دارد:

ماژول تنظیمات سیمرغ/آرشیو

  • ماژول تنظیمات سیمرغ: در این ماژول، سرورهای سیمرغ و آرشیو به پورتال معرفی می شود و تنظیمات مدیریتی دیگری از قبیل نوع اتصال و تعیین اعتبار کاربران در پورتال تعیین می گردد.

ماژولهای سیستم جامع اطلاع رسانی سیمرغ

این ماژولها به سرورهای میزبان سیمرغ متصل شده و امکان ارسال درخواست و گرفتن پاسخ از این میزبانها را دارا هستند.

  • ماژول جستجوی سیمرغ: این ماژول می تواند به آدرسهای میزبان سرورهای سیمرغ در کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی متصل شده و در اسناد و منابع این مراکز جستجو نماید.
  • ماژول نمایش نتایج جستجو: نتایج جستجو، به شکل فهرست در این ماژول نمایش داده می شود. علاوه بر آن فهرست تازه ها، فهرستهای برگزیده و ملاحظه ترتیبی پایگاهها نیز در این ماژول نمایش داده می شود.
  • ماژول کتابخانه شخصی: در این ماژول کاربر می تواند کتابخانه های شخصی در موضوعات دلخواه خود ایجاد کرده و اسناد و منابع مورد نظر خود را به آنها اضافه کند. کتابخانه های شخصی درواقع نوعی فهرست مورد علاقه (favorite) از اسناد و منابع هستند.
  • ماژول سرویسهای امانت و تمدید: در این ماژول امکان ارتباط با سرور امانت و دریافت سرویسهای امانت از قبیل درخواست نگهداری و رزرو سند، تمدید، ملاحظه کارتهای امانت و ... وجود دارد.
  • ماژول ایجاد فهرستهای برگزیده: جستجوهای تخصصی در موضوعات خاص و در مناسبتهای مختلف توسط مدیر پورتال در این ماژول تدوین و ذخیره می شود. برای مثال فهرست کتابهای در ارتباط با محیط زیست به مناسبت هفته منابع طبیعی.
  • ماژول ملاحظه ترتیبی: در این ماژول فهرست رکوردهای یک پایگاه اطلاعاتی سیمرغ به ترتیب و از رکورد اول نمایش داده می شود. این ماژول بیشتر با هدف ارائه به موتورهای جستجوی اینترنتی است تا امکان ایندکس و جستجوی تمام رکوردها در اینترنت فراهم شود.

ماژولهای سیستم آرشیو منابع دیجیتال