رفع مغایرت اسناد

از NOSA Wiki
پرش به: ناوبری، جستجو


آشنایی با نکات مهم گسترش اسناد و رفع مغایرت در سیستم امانات

بطور کلی یک نسخه جدید که در پایگاه اطلاعاتی ورود اطلاعات شده است، به شرطی به سیستم امانات منتقل می‌شود که شماره معیار (شماره ثبت و یا کدمیله‌ای) این نسخه قبلا در سیستم امانات موجود نباشد. به عبارت دیگر سیستم امانات اجازه انتقال اسناد با شماره ثبتهای تکراری را نمی‌دهد. درست در لحظه پس از انتقال رکوردها به سیستم امانات، رکوردهای پایگاه اطلاعاتی و پایگاه امانات کاملا" مشابه‌اند و مغایرتی میان آنها وجود ندارد. اما به تدریج و پس از مدت زمانی ممکن است در پایگاههای اطلاعاتی تغییراتی اعمال شود که این تغییرات باعث تفاوت میان پایگاههای اطلاعاتی و سیستم امانات می‌گردد. این تغییرات شامل موارد زیر است:

- رکوردی به پایگاه اضافه می‌شود.

- نسخه‌ای به نسخههای یک رکورد اضافه می‌شود.

- رکوردی حذف می‌شود.

- نسخه‌ای از نسخه‌های یک رکورد حذف می‌شود.

- عبارت معیار یک نسخه تغییر می‌کند.

- اطلاعات کامل یک رکورد تغییر می‌کند و به رکورد دیگری تبدیل می‌شود.

بیشتر تفاوت‌ها از طریق انتقال مجدد رکوردها بطور اتوماتیک رفع می‌شود اما برای رفع دو مورد آخر، ابزاری به نام رفع مغایرت پیاده سازی شده است که باید به شکل دستی و توسط کاربر امانات انجام شود. برای آشنایی دقیق‌تر با شرایط رفع مغایرت،در ادامه توضیح داده می‌شود:

انواع تفاوتهای احتمالی میان پایگاه‌های اطلاعاتی سیمرغ و سیستم امانات

رکوردهای جدیدی به پایگاه‌های اطلاعاتی افزوده می‌شود:این حالت با انتقال رکوردهای جدید به سیستم امانات رفع می‌شود.

نسخه‌ای به رکورد(های) موجود اضافه می‌شود: این حالت نیز با انتقال مجدد رکوردها رفع می‌شود.

نسخه ای از رکورد حذف (وجین) می‌شود: در این مورد سه حالت زیر باید از هم تفکیک شود

- نسخه حذف شده در امانت جاری است: در رفع مغایرت می‌آید و باید پس از بازگشت سند به شکل دستی حذف شود.

- نسخه موجود است (سابقه امانت دارد): در رفع مغایرت می‌آید و به شکل دستی حذف می‌شود.

- نسخه موجود است (سابقه امانت ندارد): با انتقال مجدد بطور اتوماتیک حذف می‌شود.


یک رکورد بطور کامل از پایگاه اطلاعاتی حذف می‌شود: در این مورد نیز سه حالت ممکن است اتفاق بیافتد

- نسخه‌ای از این رکورد در امانت است:نسخه‌های در امانت جاری در رفع مغایرت می‌آید و تا زمانی که بازگشت داده نشده قابل حذف شدن نیست.

-تمام نسخه‌ها موجودند(بعضی از نسخه‌ها سابقه امانت دارند): فقط نسخه‌هایی که رخداد امانت دارند در رفع مغایرت می‌آید و دستی حذف می‌شود.

-تمام نسخه‌ها موجودند (هیچ نسخه‌ای سابقه امانت ندارد): با انتقال مجدد بطور اتوماتیک حذف می‌شود.

شماره معیار (شماره ثبت یا کدمیله‌ای) تغییر می‌کند: سه حالت دارد

1-شماره معیار تکراری نیست: نسخه موجود است

الف) سابقه امانت ندارد: با انتقال مجدد بطور اتوماتیک اعمال می‌شود.

ب) سابقه امانت دارد: در رفع مغایرت می‌آید و با استفاده از گزینهCir0316006.pngرفع می‌شود.

نسخه در امانت جاری است: در رفع مغایرت می آید و با استفاده از گزینهCir0316006.pngرفع می‌شود.

2- شماره معیار دو نسخه در داخل یک رکورد با هم جابجا می‌شود

- هر دو نسخه موجودند: با انتقال بطور اتوماتیک برطرف می‌شود.

- یکی از نسخه ها در امانت است : با انتقال مجدد بطور اتوماتیک جای دو نسخه با هم عوض می‌شود بدین ترتیب که نسخه موجود درحالت امانت قرارمی‌‌گیرد و نسخه امانت در وضعیت موجود قرار می‌گیرد.

- هر دو نسخه در امانت هستند : مانند حالت قبل در رفع مغایرت نمی‌آید و رخداد نسخه‌ها جابجا می‌شود.

3- شماره معیار تکراری است

- شماره معیار دو نسخه داخل یک رکورد تکراری است: هر دو نسخه در رفع مغایرت می‌آید.

- شماره معیار یک نسخه با شماره معیار نسخه‌ای از یک رکورد دیگر تکراری است: نسخه‌ای که تغییر کرده در رفع مغایرت می‌آید و با استفاده از گزینهCir0316006.pngرفع نمی‌شود و پیغام می‌آید که شماره ثبت تکراری است.

محتویات یک رکورد کاملا" حذف و رکورد جدیدی با شماره معیارهای جدید به جای آن وارد می‌شود

- نسخه‌ای از رکورد در امانت جاری است: نسخه در امانت در رفع مغایرت می‌آید ولی چون در امانت جاری است نمی توان آن را حذف کرد و لذا باید ابتدا بازگشت داده شده و سپس از پایگاه حذف شود.

- تمام نسخه‌ها موجود است ولی بعضی از نسخه‌ها دارای رخداد: نسخه دارای رخداد در رفع مغایرت می‌آید و می‌توان آن را حذف کرد.

-تمام نسخه‌ها موجود است و بدون رخداد: با انتقال مجدد تغییرات بطور اتوماتیک اعمال می‌شود.

محتویات فیلدهای اطلاعاتی دیگر رکورد (عنوان، شماره بازیابی، ...) به غیر از فیلد معیار تغییر می‌کند

در تمام این موارد، عمل انتقال مجدد، تغییرات را بطور اتوماتیک اعمال می‌کند و در لیست رفع مغایرت هیچ رکوردی مشاهده نمی‌شود.

مراحل انجام رفع مغایرت

برای انجام عملیات رفع مغایرت،کلاینت امانت را اجرا کنید و در صفحه تنظیمات، گزینه اتصال برای استفاده از سرویس میز امانت ساده را غیرفعال کنید (تا به صورت کامل وصل شوید) و سپس تصویب کنید.


اتصال به رایانه سرور


پس از اجرای برنامه امانات توسط کاربر با اختیارات کامل، از منوی اتصال به سرورهای سیمرغ ، گزینه رفع مغایرت را کلیک کنید.


رفع مغایرت اسناد


حال پس از انتخاب نوع پایگاه مورد نظر، گزینه تصویب را کلیک کنید.


شرایط اسناد


همانطور که در شکل زیر مشخص شده، در قسمت بالا اسنادی که در سیستم امانات هستند نمایش داده شده است که بر روی هر یک که کلیک کنید، در قسمت پایین، سند مرتبط آن را با اطلاعات جدید موجود در سیمرغ نمایش می‌دهد و از آنجا که بین این دو مغایرت وجود داشته است (بر اساس توضیحات اولیه پست)، جهت رفع این تناقض در قسمت رفع مغایرت ، بایگانی شده‌ تا توسط کتابدار بررسی و رفع و منطبق شود.


رفع مغایرت اسناد

حال در این صفحه، می‌باید از جدول بالا، بر روی هر سند کلیک کنید تا رکوردهای مرتبط با سیمرغ آن را در قسمت پایین پنجره نمایش دهد. سپس بر اساس دستورالعمل اول پست، گزینه‌هایCir0316006.pngو Cir0316007.png را استفاده کنید. استفاده از گزینهCir0316006.png : چنانچه شماره ثبت یا کد میله‌ای موجود در قسمت بالای پنجره( در سیستم امانات) را در قسمت پایین ( موجوددر سیمرغ) یافتید، آن را انتخاب و سپس گزینه Cir0316006.png را کلیک کنید. پیغامی مشابه زیر نمایش داده می‌شود آن را تایید کنید، با این کار اطلاعات موجود در امانت با اطلاعات جدید سیمرغ به‌روز می‌شود.


تایید


استفاده از گزینهCir0316007.png : اگر بر روی سندی در پنجره بالا که مربوط به موجودی در امانات است، کلیک کردید و در ازای آن در پایین پنجره سند مرتبط و درستی یافت نشد، (بنا بر دستورالعمل و قوانین ذکرشده در ابتدای پست)، نشان دهنده این است که دیگر سندی با این مشخصات در سیمرغ وجود ندارد. لذا کتابدار با کلیک بر روی گزینه Cir0316007.png، می‌باید این سند را از فهرست سندهای موجود درامانات حذف کنید. با کلیک بر روی این گزینه ، پنجره ای به شکل زیر نمایش داده می‌شود که وضعیت رخدادهای این سند را نمایش می‌دهد.

تایید حذف سند

همانطور که ملاحظه می‌کنید، می‌توان از وضعیت رزرو، امانات این سند مطلع شد و سپس گزینه حذف سند را کلیک کنید.

نکته:  اگر سندی در وضعیت امانت جاری عضوی باشد. پیغامی مبنی بر اینکه سند قابل حذف نیست نمایش داده می‌شود. لذا کتابدار باید نسبت به بازگشت این سند توسط عضو اقدام کند. تا پس از بازگشت داده شدن این سند، آن را بتوان حذف کرد.


خطا


این مراحل را تا اتمام فهرست موجود در قسمت بالای پنجره رفع مغایرت، ادامه دهید. در آخر مجددا اسناد در امانات را گسترش داده تا اسناد موجود در سیستم امانات شما با اسناد موجود در سیستم سیمرغ همخوان و مطابق باشند.