درج برچسب(Tag) و نشانک(Book Mark)در نسخه مخصوص اینترنت

از NOSA Wiki
پرش به: ناوبری، جستجو


افزودن برچسب (Tag) و نشانک (Bookmark) در نسخه‌های مخصوص اینترنت تولید شده از فایل‌های متنی و عکس، گام بزرگی در توسعه کتابخانه دیجیتال می‌باشد. از طریق برچسب‌ها می‌توان برای بخش‌های درونی یک منبع دیجیتال کلیدواژه‌های متعدد تعیین نمود که به شکل فراداده‌های تکمیلی، جستجوپذیری این متن‌ها را بیشتر خواهد نمود. همچنین نشانک‌ها امکان دسترسی سریع بین صفحات و پاراگراف‌های درون متن منبع دیجیتال را میسر می‌سازند.

روش افزودن برچسب (Tag) و نشانک (Bookmark)


پس از انتخاب منبع دیجیتال، از طریق ابزار نمایش نسخه مخصوص اینترنت (Shift+F6) وارد محیط نمایش نسخه مخصوص اینترنت گردید.(لازم به ذکر است که از قبل می‌بایست نسخه مخصوص اینترنت تولید شده باشد.)


نمایش نسخه مخصوص اینترنت


در پنجره نمایش نسخه اینترنت، بر روی ابزار مشاهده برچسب‌ها و نشانک‌ها کلیک نمایید. با فعال‌شدن این ابزار، تمامی برچسب‌ها و نشانک‌های موجود در متن قابل مشاهده می‌گردد ولی امکان ویرایش آنها وجود ندارد.


مشاهده برچسب‌ها و نشانک‌ها


در صورت نیاز به ویرایش برچسب‌ها و نشانک‌های موجود، می‌بایستی ابزار ویرایش برچسب‌ها و نشانک‌ها را فعال نمایید.


ویرایش برچسب‌ها و نشانک‌ها


جهت افزودن یک برچسب جدید به متن، ابزار افزودن برچسبرا فعال نمایید.


افزودن برچسب‌ها


سپس به قسمت مورد‌نظر بر روی متن رفته و با نگهداشتن کلید چپ موس، ناحیه مدنظر را انتخاب نمایید.


تعیین ناحیه برچسب‌


با دبل کلیک بر برچسب ایجاد شده، به پنجره اصلاح مشخصات برچسب وارد شوید. در این پنجره می‌توان شرحی بر برچسب و همچنین عبارات کلیدی را به برچسب اطلاق نمود. در بخش پایینی این پنجره انواع حالت‌های نمایش برچسب بر روی Web قابل انتخاب می باشد.


اصلاح مشخصات برچسب‌


در صورت نیاز به درج نشانک، وارد صفحه مورد نظر شده و از ابزار افزودن نشانک استفاده نمایید.


افزودن نشانک


در محل مورد نظر جهت درج نشانک با موس کلیک نمایید.


درج نشانک


با دبل کلیک بر روی نشانک می توان شرح و همچنین عبارات کلیدی را به نشانک اضافه نمود. در پایین این پنجره نحوه نمایش نشانک بر روی وب قابل انتخاب است.


اصلاح مشخصات نشانک


نحوه نمایش برچسب و نشانک بر روی وب، در تصویر زیر قابل مشاهده می‌باشد. در این مثال، تصویری از کتاب را برچسب زده و در متن برچسب عبارت انجیر وارد گردیده است. پس از جستجوی عبارت انجیر در متن کتاب، تصویر مورد نظر نیز همانند سایر یافته‌ها، Highlight می‌گردد.


مشخصات نشانک


لازم به ذکر است که تمامی اطلاعات متن برچسب، متن نشانک و عبارات کلیدی قابل جستجو می‌باشند.