جستجوی پیشرفته (منابع دیجیتال)

از NOSA Wiki
پرش به: ناوبری، جستجو

در محاوره جستجوی پیشرفته، از تمام فیلدهای جستجوی منابع دیجیتال استفاده شده است. به این ترتیب کاربران می توانند جستجوی خود را به شکل کاملا دقیق و تخصصی انجام دهند.


جستجوی آرشیو منابع دیجیتال- پیشرفته


انواع فیلدها و امکانات موجود در این محاوره، به شرح زیر است:

متن اثر

عبارت وارد شده در این ناحیه، در تمام متن اثر جستجو می‌شود.


شرح

شرح یا عنوان منبع دیجیتال در این فیلد جستجو می‌شود. مثال: پوستر فیلم رنگ خدا


کد

هر منبع دیجیتال در سیستم آرشیو دارای یک کد است. این کد نشان دهنده موقعیت این منبع در سطوح و لایه های درختواره منابع دیجیتال است. بهرحال در این فیلد می توانید از طریق کد به منبع دیجیتال دسترسی پیدا کنید. مثال :01/03/015/07


پسوند فایل

منابع دیجیتال، از طریق پسوند (Extension) فایل هم قابل جستجو و بازیابی هستند. مثالها: pdf, jpg, doc


نوع محتوا

در سیستم آرشیو، امکان ذخیره انواع مختلف محتوا اعم از کتاب، مقاله، فیلم، موسیقی و ... وجود دارد. این فیلد در جستجو به شکل یک فیلد انتخابی چندگانه (check box) است که کاربر می تواند یک یا چند نوع سند را انتخاب کند و تیک بزند.

قالب عام (در صورت انتخاب)

فایلهای دیجیتال در سیستم آرشیو، به پنج دسته کلی تقسیم می شود: متن، عکس، ماده دیداری، ماده شنیداری، و فایل رایانه ای. این فیلد هم به شکل check box است و کاربر می تواند یک یا چند قالب عام را برای جستجو انتخاب کند. توضیح این دو فیلد "قالب عام" و "قالب خاص" همزمان نمی توانند در محاوره جستجو حاضر باشند و مدیر سیستم در زمان طراحی محاوره، باید یکی از آنها را انتخاب کند.

قالب خاص فایل

در سیستم آرشیو، هر یک از قالبهای عام به قالبهای خاص براساس پسوند فایلهای دیجیتال تقسیم می شود. مثلا قالب عام "عکس" شامل قالبهای خاص "عکس jpg، عکس png، عکس gif" می باشد. به این ترتیب کاربران می توانند از طریق قالبهای خاص به جستجوی فایلهای دیجیتال بپردازند. ممکن است این سوال ایجاد شود که با وجود فیلد "پسوند فایل" چه نیازی به قالب خاص است؟ جواب این است که به دلیلی تنوع بسیار زیاد فایلهای دیجیتال، احتمال بیرون ماندن بعضی از فایلها از دسته بندی قالب خاص وجود دارد لذا برای این فایلها باید فیلد "پسوند فایل" قابل جستجو باشد. نکته دیگر این است که در قالبهای خاص امکان انتخاب چند گزینه همزمان وجود دارد در حالی که در "پسوند فایل" فقط یک پسوند قابل جستجوست.


نام فایل

در این فیلد، نام فایلهای دیجیتال جستجو می شود.


اندازه فایل از ... تا

حجم فایلها را به شکل محدوده از یک مقدار حداقل تا یک مقدار حداکثر را برحسب کیلوبایت در این فیلد جستجو کنید. مثال : از 250 تا 1000 کیلوبایت


کلیدواژه

در این فیلد، کلیدواژه های اختصاص داده شده به منابع دیجیتال جستجو می شود.


تاریخ ایجاد از .... تا

تاریخ ایجاد فایل در آرشیو در این فیلد جستجو می شود. در این فیلد هم می توانید یک محدود تاریخی را وارد کنید. مثال : از 1397/01/16 تا 1397/09/30


تاریخ آخرین ویرایش

یک فایل دیجیتال از زمان افزوده شدن به آرشیو، و در مقاطع مختلف ممکن است ویرایش شود اما آنچه که در سیستم ثبت می شود، تاریخ آخرین ویرایش است لذا در این فیلد می توانید تاریخ آخرین ویرایش فایلها را در یک محدوده تاریخی جستجو کنید. مثال از 1397/03/01 تا 1397/06/31


یادداشتها ... شامل

فهرست یادداشتها


هرگونه توضیح دیگر علاوه بر شرح و کلیدواژه می تواند در قالب یک یادداشت برای منبع دیجیتال باشد. برای مثال در آرشیوهایی که قابلیت توصیف محتوا ندارند، از یادداشت می توان برای نام پدیدآور، طبقه بندی موضوعی و ... استفاده کرد اما برای آرشیوهای دارای توصیف محتوا می توان برای مواردی مثل : تاریخ تولید فایل، نام تولیدکننده فایل، روش تولید ، رزولوشن عکس و... استفاده کرد. بهرحال برای جستجوی یادداشتها، ابتدا از منوی بازشونده یادداشت، گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید و سپس عبارت دلخواه خود را در قسمت "شامل" وارد کنید. مثال: روش تولید شامل اسکن کتاب

شیوه ذخیره فایل

فهرست شیوه‌های ذخیره فایل


در سیستم آرشیو، فایلهای منابع دیجیتال می توانند در درون یا خارج از پایگاه ذخیره شوند. در این ناحیه می توانید روش ذخیره منبع دیجیتال را انتخاب کنید.

فقط نسخه آخر نمایش داده شود

اگر منابع دیجیتال دارای بیش از یک نسخه باشند در اینجا تعیین می شود که در نمایش نتایج جستجو، فقط آخرین نسخه نمایش داده شود.


منبع دیجیتال دارای تصویر کوچک (Thumbnail) می‌باشد

در اینجا می توانید منابع دیجیتال را به آنهایی محدود کنید که دارای تصویر بندانگشتی (Thumbnail) هستند.


منبع دیجیتال قابلیت جستجوی متنی دارد

با انتخاب این گزینه، جستجو محدود به منابع دیجیتالی می شود که متن قابل جستجو دارند. این ویژگی شامل منابع متنی و یا منابع غیرمتنی است که یک فایل ضمیمه متنی دارند.


مرتب سازی براساس

در این قسمت می توانید نتایج جستجو را مرتب کنید. برای این کار ابتدا باید از یک فهرست بازشونده فیلد مبنای مرتب سازی را انتخاب کنید:


فهرست روش‌های مرتب‌سازی


گزینه پیش فرض برای مرتب سازی، گزینه "بهترین پاسخ " است. مرتب سازی براساس بهترین پاسخ، با استفاده از یک الگوریتم هوشمند، نتایج را به ترتیب مرتبط ترین و مناسب ترین رکوردها فهرست می کند.

اما اگر فیلدهای دیگر را انتخاب کنید آنگاه مبنای مرتب سازی تغییر می کند و ضمنا یک فیلد دیگر برای تعیین نزولی یا صعودی بودن مرتب سازی ظاهر می شود. به مثال زیر دقت کنید:


فهرست انواع مرتب‌سازی

جستجو

پس از وارد کردن عبارت جستجو و انتخاب فیلدهای دیگر، این تکمه را برای انجام جستجو کلیک کنید.


جستجوی جدید

با کلیک روی این تکمه، محاوره جستجو خالی می شود و آماده یک جستجوی جدید می شود.