جستجوی منابع دیجیتال

از NOSA Wiki
پرش به: ناوبری، جستجو

این محاوره، برای جستجوی فایلهای دیجیتالی است که به عنوان ضمیمه در رکوردهای کتابشناختی ذخیره شده است. توضیح اینکه در هر رکورد کتابشناختی، امکان وارد کردن و ضمیمه کردن یک یا چند فایل دیجیتال وجود دارد که در این قسمت، این فایلها جستجو می شود.


محاوره جستجوی منابع دیجیتال سیمرغ


عناصر موجود در این جستجو، به شرح زیر است:

متن اثر

اگر فایلهای دیجیتال یک متن قابل جستجو (مثلا یک فایل word یا pdf) باشد، آنگاه می توانید از این طریق در تمام متن این فایلها جستجو را انجام دهید.

شرح

یکی دیگر از فیلدهای اطلاعاتی فایلهای دیجیتال، شرحی است برای این فایلها ذخیره می شود. در این ناحیه می توانید شرح فایلهای دیجیتال را جستجو کنید.

کلیدواژه

در اینجا کلیدواژه های اختصاص داده شده به فایلهای دیجیتال جستجو می گردد.

نام فایل

نام فایل دیجیتال در سیستم عامل، در اینجا قابل جستجوست.

قالب اثر

قالب اثر در واقع همان بخش Extension از نام فایل است. مانند pdf, txt, gif و ...

اندازه فایل

اندازه فایل در واحد کیلوبایت در این ناحیه قابل جستجوست.

یادداشت

یادداشتهای منبع دیجیتال در این قسمت جستجو می شود.

کد

هر منبع دیجیتال در سیستم آرشیو دارای یک کد اختصاصی است که جستجوی این کد در این ناحیه انجام می شود.

در نظر گرفتن ارتباط با رکوردهای کتابشناختی

محاوره جستجوی منابع دیجیتال سیمرغ

در این ناحیه، جستجوی منابع دیجیتال توسط جستجوی اطلاعات کتابشناختی محدود می گردد. یادآوری می شود که در این صفحه، منابع دیجیتالی که ضمیمه و در ارتباط با رکوردهای کتابشناختی سیمرغ هستند جستجو می شود. بنابراین در کنار امکان جستجوی منابع دیجیتال به شکل مستقل، امکان جستجوی منابع از طریق رکوردهای سیمرغ (کتابشناختی) مرتبط با آن هم امکان پذیر است. گزینه های این ناحیه به شرح زیر است:

متن جستجو بدون در نظر گرفتن اطلاعات فهرست نویسی انجام شود

با انتخاب این گزینه، جستجوی منبع دیجیتال به شکل مستقل و بدون توجه به اطلاعات کتابشناختی انجام می شود. یعنی این که جستجو فقط در اطلاعات منبع دیجیتال در آرشیو (نام فایل، قالب فایل و ...) انجام می شود.

اطلاعات فهرست نویسی زیر متعلق به منبع دیجیتال است

در این حالت، نتایج جستجوی منابع دیجیتال، با جستجوی کتابشناختی ترکیب و محدود می شود. برای این کار باید در ناحیه جستجوی فهرست نویسی (سطر آخر شکل بالا)، فیلد مورد نظر برای جستجو را انتخاب کنید و در باکس روبروی آن، عبارت جستجوی مورد نظر خود را وارد کنید. به این ترتیب، نتایج جستجو محدود به منابعی می شود که با رکوردهای دارای این اطلاعات فهرست نویسی مرتبط هستند.

اطلاعات فهرست نویسی زیر متعلق به منبع دیجیتال یا یکی از دسته بندی های بزرگتر آن است (این عملیات زمانبر است)

این وضعیت تا حدی مشابه وضعیت قبلی است به اضافه این که محدوده اطلاعات فهرست نویسی بیشتر شده و دسته بندیهای بزرگتر منبع دیجیتال در درختواره منابع دیجیتال را هم شامل می شود. به عبارت دیگر با انتخاب این گزینه، منابعی یافت می شود که خود منبع یا گره های قبل تر (والد) آن منبع ، با رکوردهای دارای این اطلاعات فهرست نویسی مرتبط باشند. بدیهی است که به نسبت تعداد لایه های درختواره، زمان جستجو نیز افزایش خواهد یافت.

زبان اثر

در این ناحیه می توانید زبان رکوردهای جستجو را فیلتر و محدود کنید. همانطور که در شکل زیر می بینید. این ناحیه هم به شکل منوی بازشونده است.


محاوره تعیین زبان اثر


با انتخاب یک زبان خاص (مثلا فارسی)، فقط رکوردهای مربوط به آن زبان بازیابی خواهد شد.

تاریخ اثر

در این ناحیه می توانید جستجو را براساس تاریخ نشر فیلتر و محدود کنید. برای مثال از سال 1390 تا 1397


انتخاب مرکز اطلاع رسانی

در این ناحیه، مرکز اطلاع رسانی مورد نظر خود را انتخاب می کنید. توضیح این که هر سرور سیمرغ می تواند به چندین مرکز اطلاع رسانی متصل گردد و کاربر می تواند یک یا چند مرکز را برای جستجو انتخاب نماید.

انتخاب انواع اسناد

رکوردهای مختلف در سیمرغ براساس نوع سند تفکیک و نگهداری می شود. در این ناحیه می توانید انواع اسناد دلخواه خود را انتخاب کنید تا جستجو فقط در این انواع سند انجام شود.