آزمایش صحت و حذف پراکندگی از سیستم اطلاعاتی

از NOSA Wiki
پرش به: ناوبری، جستجو
آزمایش صحت پایگاه اطلاعاتی

جهت انجام آزمایش صحت پایگاه داده مربوط به سیستم اطلاعاتی مورد نظر، از گزینه "آزمایش صحت پایگاه اطلاعاتی" استفاده می‌شود. عملکرد این گزینه به این صورت است که با بررسی پایگاه داده، برخی از تغییرات بوجود آمده احتمالی در تنظیمات را شناسایی کرده و آن ها را به حالت پیش‌ فرض جهت استفاده صحیح سیستم اطلاعاتی، بازگردانی می‌کند.

برای این منظور، سیستم اطلاعاتی مورد نظر را در نرم‌افزار مدیریت نوسا انتخاب کرده و از منوی "عملیات" گزینه "آزمایش صحت پایگاه اطلاعاتی" را انتخاب نمایید.


مدیریت نوسا


در صورتی که انجام عملیات فوق موجب تغییراتی در تنظیمات پایگاه داده شده باشد، در محاوه ای به شکل زیر، تغییرات انجام شده، نمایش داده می‌شود.


آگاهی


در غیر این‌ صورت با نمایش محاوره زیر فرایند بررسی صحت پایگاه داده به اتمام می‌رسد.


آگاهی


حذف پراکندگی از سیستم اطلاعاتی

در هنگام کار با یک سیستم‌ اطلاعاتی، موارد متعددی بوجود می‌آید که نیاز به حذف و یا اصلاح اسناد ثبت(ذخیره) شده در سیستم اطلاعاتی می‌باشد. حذف و یا اصلاح این اسناد، به معنای حذف کامل و فیزیکی آنها نمی باشد، بلکه آن اسناد تنها قابلیت بازیابی را از دست داده اند.

به عنوان مثال در مواقعی که اقدام به اصلاح یک سند ذخیره شده در سیستم می‌شود، یک کپی از سند مزبور توسط سیستم گرفته شده و پس از اعمال تغییرات، در محل دیگری ذخیره می‌گردد.

این موارد باعث بالا رفتن حجم وایجاد پراکندگی در پایگاه‌ اطلاعاتی شده و از این رو زمان دسترسی به رکوردها و هرگونه عملیات پردازش اطلاعات اعم از جستجو، ذخیره اطلاعات و گزارش گیری افزایش می‌یابد.

به همین جهت توصیه می‌شود تا در بازه های زمانی مختلف(بخصوص بعد از اعمال اصلاحات و تغییرات متعدد)از امکان مذبور استفاده نمایید. انجام این‌کار باعث افزایش سرعت و کارایی در سیستم اطلاعاتی می‌گردد.


برای این منظور، کافیست در نرم‌افزار مدیریت نوسا(Admin)، سیستم اطلاعاتی مورد نظر را انتخاب کرده و از منوی "عملیات" گزینه "حذف پراکندگی از سیستم اطلاعاتی" را انتخاب نمایید.

نرم‌افزار مدیریت نوسا(Admin) تنها بر روی رایانه سرور(سیستمی که قفل سخت‌افزاری روی آن قرار دار)، نصب و قابل دسترس می‌باشد.


مدیریت نوسا


با انتخاب این گزینه محاوره ای با محتوی زیر نمایش داده می‌شود.


اخطار


اکیدا توصیه می‌شود قبل از شروع فرایند حذف پراکندگی از سیستم اطلاعاتی، جهت جلوگیری از بروز هرگونه اشکال، اقدام به "تهیه پشتیبان" از آن سیستم اطلاعاتی نمایید.  

جهت ادامه عملیات بر روی تکمه "بله" کلیک نمایید.

در طول عملیات حذف پراکندگی از سیستم اطلاعاتی، بدلیل تقییرات مستقیم بر روی پایگاه داده، ابتدا نیاز به قطع ارتباط تمام کاربرا(ان)از سیستم می‌باشد.


در صورتی که هیچ کاربری در حال استفاده از سیستم نباشد، بدون نمایش محاوره ای خاص، حذف پراکندگی ازسیستم اطلاعاتی انجام می‌گیرد.


در غیر این صورت پنجرهای با محتوی کاربر(ان) در حال استفاده از سیستم، به‌شکل زیر نمایش داده می‌شود.


اخطار


با تایید محاوره فوق، ارتباط کاربر(ان) از پایگاه اطلاعاتی قطع شده و عملیات حذف پراکندگی از سیستم اطلاعاتی انجام می‌شود.


category : بازگشت